Mira Blažek

Blažek končí u mládeže po dlouhých osmi letech

Společně s koncem sezony 2022/2023 pro oba žákovské výběry přišla i poněkud smutná zpráva, jelikož poprvé od restartu bludovického fotbalu v roce 2015 bude mít jeho mládež nového trenéra. Ten stávající, Miroslav Blažek, se totiž rozhodl skončit a dopřát si zcela jistě zaslouženou pauzu.

Za dlouhou dobu osmi let odtrénoval oblíbený kouč úctyhodných 308 utkání, v nichž zaznamenal 76 výher, 35 remíz a 197 porážek se skóre 921 vstřelených ku 1615 obdržených a celkem 263 body. Průměrně z toho bylo 7. místo z devíti,  nicméně v letech 2018/19 skončila starší přípravka pod jeho vedením svou skupinu C, na co navázala stejná věková kategorie v ročníku 2020/2021 vítězstvím ve zkráceném ročníku. Co se mladších žáků týče, zde byl největší úspěch bronz ve skupině B v sezoně 2017/18, které zopakovali ve stejné soutěži opět za covidu, čili ve zkrácené podobě. Všechny soutěžní účasti si můžete prohlédnout v tabulce níže (sekce Přílohy). Dodejme, že v tabulce jsou vedené pouze oficiální soutěže pod hlavičkou FAČRu a OFS Nový Jičín. Celkem mu „rukama“ prošlo 68 různých dětí a ačkoliv několik z nich si vůbec nikdy nenavléklo černo-bílý dres, většina z nich je úzce spjatá s jeho působením a někteří to dokonce dotáhli i do mužského áčka.

Mira v Bartošovicích

Není velkým překvapením, že nejvíce startů (konkrétně 229) si pod Blažkovým vedením připsal supertalent Teodor Toman, dnes válící v týmu Nového Jičína. Pod hranicí dvoustovek duelů zůstali velmi těsně Ondřej Daněk (183) s „Teošovým“ kolegou v NJ, Pavlem Schneiderem (173), následovaní Dominikem Černochem (160) a Karlem Altem (151). Přes stovku se ještě dostali Michal Stromšík (139), Marek Macíček (který kromě 116 svých odehrál i více, jelikož nebyl ve čtyřech letech ještě registrovaným hráčem), Richard Krutílek a Jan Hříva (oba 108). Kompletní pořadí opět najdete níže, včetně jejich stávajícího působiště, mezi kterými září prvoligová Mladá Boleslav díky Dominikovi Studenému. Mezi střelci vede Schneider s 208 brankami a průměrem 1,2 gólu na zápas. V těsném závěsu je Toman a jeho 183 zásahů (0,8 na utkání). Nad 50, přesněji na 52, se pak dostal už jen Daněk. Stejně jako v předchozích dvou případech najdete úplný seznam dole.

Nyní se ještě vraťme ke kolektivním úspěchům a to přesněji na turnajích. V roce 2020 vyhráli mladší žáci turnaj v Sedlnicích a to spolu s trenérem Vilémem Skřídlovským. Před tím ještě brali 6. místo na Rosí Cup ve Valašském Meziříčí (rok 2017) a na dalším turnaji ve Valmezu o rok dříve z toho bylo 8. místo. Starší přípravka si pak připsala 2x druhé místo na turnajích v Rybím v roce 2018 a o dva roky později v Jeseníku nad Odrou + jednou pomyslnou bramborovou medaili na turnaji v Ženklavě před třemi lety. No a konečně mladší přípravka zaznamenala 2 bronzy na turnajích pořádaných na novojičínském bazéně právě Bludovicemi a to v letech 2016 a 2018. Když už byla řeč o „Vildovi“, musí se zmínit i další trenéři, kteří „Mirečkovi“ pomáhali: Tomáš Matějček, Štěpán Macíček, Jaromír Kvita, Daniel Gabryš, Vladislav Rýdel a Vladimír Bušina a krátce také Jakub Tobola, Dominik Procházka, Miloš Mitič nebo Pavel Kašuba.

Mira na závěrečné

Možnost k dalšímu rozvoji budou mít starší žáci, jejichž tým zůstává a vypadá to, že jej převezme samotný boss bludovické legie, Jiří Krutílek. Celek mladších žáků se do dalšího ročníku přihlašovat nebude. Na závěr tohoto článku ještě připomeňme fakt, že Blažek kromě vedení mládeže vypomáhal áčku co to šlo. Celkem si od restartu kopané v této novojičínské místní části připsal 58 startů a i když se posléze věnoval už jen výhradně dětem, což se dalo pochopit, když A-mužstvu teklo do bot, přišel pomoci – samozřejmě vybaven svými cukry v tubě a perfektnímu popisu situace londýnského Arsenalu v Premier League, jehož je velkým fanouškem. To vše s úsměvem na tváři a elánem do života, který si oblíbil nejeden fanoušek Bludovic. Aby byl výčet jeho hráčských statistik úplný, dodejme, že v letech 1998 až 2016 byl vedený jako hráč Žiliny, s ročním hostováním v Novém Jičíně (2004/05).

Určitě tedy bude na co vzpomínat. Například na každoroční soustředění v Jeseníku, kde si to Sokolíci oblíbili a pokaždé zde pilovali jarní formu (s výjimkou letošního roku, kdy forma zůstala tam). Na rozdíl od nejmenovaného konkurenčního klubu z okolí se v Bludovicích snažilo vždy vychovat dobré hráče, ale zároveň i dobré lidi. Kteří nejdou za vítězstvím i lidově řečeno přes mrtvoly, ale říkají jim něco hodnoty jako fair-play, úcta, respekt a celkově vzato pozitivní přístup. Proto by se nikdy nestalo, že by partička bludovických nadějí někde kradla míče nebo velice sprostě hulákala na své soupeře, nedej bože někde propašovali alkoholické nápoje, jako tomu je jinde. A velkou zásluhu na tom má i Miroslav Blažek, který fungoval i jako jakýsi mentor, či chcete-li otec. A proto si všichni kolem fotbalu v Bludovicích přejeme, aby to aspoň jeden z jeho svěřenců dotáhl opravdu vysoko (a že k tomu má hned několik perfektně nakročeno).

Mirečku, děkujeme za vše a přejeme ti do další životní etapy jen to nejlepší! A brzy se vrať.