Studení

Je cosi shnilého ve fotbale českém aneb Jak zamezit mladíkovi k vysněnému přestupu

Českým fotbalovým prostředím otřásl skandál, který se týká jednoho z bývalých hráčů bludovického fotbalu. Ten už měl domluvený přestup do prvoligové Mladé Boleslavi, ovšem chamtivost a nenasytnost činovníků jeho stávajícího celku mu nyní tuto snovou dráhu chce překazit.

Jedná se o Dominika Studeného, syna ex-brankáře A-mužstva Antonína Studeného, který v Bludovicích působil v letech 2017 až 2019. Pak následoval přesun do Tělovýchovné jednoty Pátek, která hraje I.A třídu žáků. To by nebylo nic neobvyklého, kariérní posun je zde evidentní a to i vzhledem k tomu, že mladý Dominik pobývá většinu času v Poděbradech. Jeho talentu si pak všimli na náboru v Mladé Boleslavi, kde mu dokonce nabídli zkušební angažmá.

Po několika trénincích nadchl tamní realizační štáb natolik, že si jej chtěli ponechat na stálo. Interní pravidla středočeského klubu ale nutí si takto mladé hráče nejprve zapůjčit na dobu minimálně rok, aby prokázali své dovednosti i na vyšší úrovni. A zde nastal problém na straně současného chlebodárce čtrnáctiletého gólmana. Ten si totiž začal diktovat podmínky. To, že navrhl jeho zákonným zástupcům, aby jej vykoupili z jeho působiště (což zcela logicky nelze), ani nebudeme komentovat.

Dominik FKMB

Představitelé z Pátku se brání a odkazují se na přestupní řád FAČRu, přesněji pak na článek 11. Jeho součástí jsou tabulkové odstupné, které se váží na to, na jaké úrovni hráč působí a do jaké má přestoupit. Áčko Pátku hraje v I.B třídě, Mladá Boleslav pak samozřejmě ve FORTUNA:LIZE, což je nejvyšší patro kopané v ČR. Odchovanec novojičínského fotbalu, kde začínal v roce 2015, by tedy takto měl stát 40000 Kč.

Pátek si v momentě, kdy měl odejít na ono hostování, začal říkat právě tuto sumu, která byla vyšší než bylo domluveno, na což má samozřejmě právo, ovšem u dětí je to přinejmenším zvláštní a neetické. I my v Bludovicích si uvědomujeme vynaložené prostředky a to nejen finančního rázu na vývoj mladého hráče, nicméně pokud se objeví talent jako v případě právě Dominika Studeného, nikdy bychom mu nestáli v cestě za lepším. A vedoucí mládeže Miroslav Blažek v tomto případě ani nestál.

Dominik FKMB

Poslední zápas za TJ Pátek odchytal Studený 18. června letošního roku proti Rudné a zatím to nevypadá, že by přidal další. Aktuálně totiž přes týden trénuje v Boleslavi a nastupuje i do přátelských zápasů. Mistrovské duely v Pátku rozumně bojkotuje. Do hry totiž měl vstoupit i jistý agent, který si jej na jeden zápas ještě vyžádal, aby se mohl zkompletovat přestup. Zkrátka a dobře se Dominikovi a jeho rodičům zbytečně házejí klacky pod nohy.

Dodejme, že za Bludovice si připsal 23 utkání, přičemž 15 za starší přípravku a zbývajících 7 za mladší žáky. Celkem za svá záda v těchto zápasech pustil 121 branek, což ale na této úrovni není směrodatným ukazatelem kvality. O tom, kam nyní povedou Dominikovy kroky, se dá jen polemizovat. Vyloučený není ani návrat do Bludovic, který by měl podle předchozí dohody měl být zdarma. Otázkou však po tom všem zůstává, jak by k této dohodě přistoupil manažer Pátku.

Dominik FKMB

My každopádně přejeme Dominikovi a zároveň jeho rodičům aby si přece jen splnil svůj sen a zkusil své štěstí na nejvyšší možné úrovni v zemi. Talent na to bezpochyby má a určitě si to zaslouží. O kauze se můžete mimo jiné dočíst i na věhlasnějších portálech, například na TN.cz nebo v Deníku.

Fotografie a jméno jsou použity se schválením obou rodičů.