Historie

Bludovičtí občané (a nejen ti) se už přes 8 let mohou těšit z toho, že se v této místní části Nového Jičína hraje pravidelně fotbal a to na místním hřišti po pravé straně hned za vjezdovou značkou, kterému mnozí místní přezdívají Park legend. Hrát se zde opět začalo po restartu v roce 2015, do kdy na tomto plácku fungovalo golfové odpaliště.

Krátký pohled do historie

Vraťme se ale ještě do úplných začátků klubu TJ Sokol Bludovice, jehož původní historie se začala psát léta páně 1946. O tehdejší založení se postarali pánové Pavelec a Štěpán. Odkoupila se louka, na níž stojí i nynější hřiště a svépomocí si jej postavili od základů. Z úst pamětníků zazněla v souvislosti s výstavbou hřiště slova poděkování hlavně následující čtveřici: Josef Janyška st., Jaroslav Malina, Václav Škarka a Jaroslav Kotas.

Velkou škodu napáchala povodeň v roce 2009 i v Bludovicích a to nejen na nemovitostech a lidských životech. Velká voda totiž odnesla doslova ve švech praskající kroniku klubu, která v sobě nesla veškeré sestavy, statistiky až do tohoto roku. Dnes se tedy toho o fungování klubu ve své první fázi moc neví a můžeme jen vděčit vyprávění těch, kteří jej zažili (jen namátkou vzpomeňme bývalého předsedu pana Josefa Janyšku ml., Jaroslava Štěpána, který pětadvacet let vedl místní tým, či manželé Miroslav a Eva Křižanovi, které můžete dodnes vidět na domácích zápasech bludovického výběru).

Mezi dalšími ikonami TJSB je ostatně i Ivo Bajer, který začal v Bludovicích působit v roce 1979 a působí zde jako hráč dodnes. O pár let před jeho nástupem, přesněji v roce 1974, se na bludovickém pažitu představil ikonický celek místního regionu, Baník Ostrava, vedený jeho legendárním trenérem Tomášem Pospíchalem a s brankářem Pavolem Michálikem mezi třemi tyčemi. Stalo se tak u příležitosti slavnostního otevření hřiště po jeho rekonstrukci, která trvala 4 roky. Dodejme, že předtím nastupovaly Bludovice na původním hokejovém hřišti a na plácku vedle, kde dnes stojí autosalon.

Ale zpět ke středečnímu zápasu s výkopem ve 12 hodin, který dopadl vcelku očekávaným výsledkem 15:2 pro Baník. Kromě ostravského mančaftu si zde zahrála přátelské utkání dokonce i brněnská Zbrojovka (s pro ní pozitivním konečným výsledkem 4:1) nebo slovenská Prievidza (která zde absolvovala soustředění a ve vzájemném duelu s Bludovicemi vyhrála 6:2), mimo jiné i s účastníkem MS 1970 v Mexiku Karolem Joklem v sestavě. A další zajímavostí je určitě i fakt, že zde trénovaly na ligový zápas s již zmíněným Baníkem i severočeské Teplice.

Obnovení kultu

Parta nadšenců, která se dala dohromady v roce 2015 s cílem znovu nastartovat bludovické tažení českou fotbalovou pyramidou, tedy nastoupila do její nejnižší soutěže, kterou je IV. třída. Skupinu A a s tím i jejich novodobé působení zahájili 23. srpna roku 2015 derby ve Straníku, kde prohráli 1:2. Autorem historicky první branky je Marek Maleňák, který už v kariéře nepokračuje. Před Bludovicemi hrál za Zašovou a Valašské Meziříčí.

První domácí duel přišel hned v dalším kole, kde do Bludovic přijel celek Vlčovice B. Po normální hrací době byl stav nerozhodný 2:2 a o zisku dalšího bodu rozhodují ve většině případů na této úrovni pokutové kopy. V penaltovém rozstřelu byli úspěšnější domácí a ti se tak radovali z prvních bodů. Po několika porážkách se černobílá legie v dubnu 2016 dočkala i prvního triumfu v rámci devadesáti minut. Odneslo to béčko Kunína.

Sezonu 2015/16 nakonec Sokoli zakončili na slušném 7. místě s šesti výhrami (dvou na penalty) a dvanácti porážkami (opět dvou po penaltovém rozstřelu). V nadcházejícím ročníku se představili ve stejné soutěži a tentokrát z toho bylo konečné 3. místo po čtrnácti odehraných kolech. V následující nadstavbě pak ve společnosti Nové Horky, Mankovic a Kujav TJSB triumfovalo a v další sezoně se představilo ve vyšším patře.

Tím je v těchto luzích a hájích III. třída. Tažení devátou nejvyšší soutěží v české hierarchii soutěží v kopané zahájili bludovičtí fotbalisté opět vyhroceným utkáním a to proti výběru další místní části, tentokrát Žiliny. A na rozdíl od premiérového mače proti Straníku tentokrát černo-bílá legie, jak se mančaftu z Bludovic přezdívá, zvítězila na hřišti Na Lamberku a to poměrně přesvědčivě 4:2.

Na dosah od rekordního úspěchu

První účast ve III. třídě dopadla nad očekávání dobře. Bludovice braly 3. místo, které už bohužel bylo nepostupové. Bylo to právě s druhým Příborem, se kterým si tehdejší svěřenci Daniela Gabryše zahráli o postup do Okresního přeboru. Až do 88. minutě svítilo na časomíře hokejové skóre 4:4. Pak se však dvěma příborským povedlo na svém hřišti vsítit dvě branky a stvrdit tak svůj postup.

Již nyní můžeme prozradit, že šlo o doposud nejlepší úspěch novodobé historie Bludovic. V nadcházejícím roce z toho ještě bylo neméně slušivé 4. místo, o pouhý bod za třetími Bravanticemi. Následoval masivní exodus několika klíčových hráčů, který Bludovice hodně zasáhl. Z ročníku 2019/2020 se kvůli covidovým opatřením navíc odehrála pouze podzimní část (tudíž 13 utkání) a Bludovice po ní seděly na 11. místě z celkových čtrnácti.

O rok později se ze stejných důvodů nedohrál do úplného stavu už ani podzim. Nastoupit se stihlo pouze k devíti duelům, ve kterých Bludovice nezaznamenaly jediný bod a skončily poslední. Stejně jako se nepostupovalo se však díky bohu ani nesestupovalo a tak Sokolu zůstal status celku ze III. třídy i pro nadcházející ročník. Ten už se dohrál celý.

Bludovická skvadra však nezazářila a po šestadvaceti kolech jí náležela předposlední příčka s dvanácti body za 4 výhry a 22 porážek (po jedné vždy na penalty). Z různých administrativních důvodů se ale nakonec zachránila a sestup níže se týkal posledních Hodslavic a spojeného celku Štramberku a Lubiny, který se rozpadl.